Drukarka laserowa vs atramentowa

Dobór odpowiedniego urządzenia drukującego ma znaczenie nie tylko dla firm, ale również dla użytkowników indywidualnych. Szeroka oferta rynkowa sprawia, że dość łatwo o problemy decyzyjne. Związane są one między innymi z odpowiedzią na podstawowe pytanie – drukarka laserowa czy atramentowa? Urządzenia te różnią się bowiem nie tylko pod względem budowy i rodzaju używanych mechanizmów, ale również parametrów technicznych.

Drukarka laserowa a atramentowa – różnice i podobieństwa

Pomocna w podjęciu ostatecznej decyzji okaże się ogólna charakterystyka obu typów urządzeń. Dzięki niej dowiemy się bowiem, w jaki sposób działają, a także, z czego korzystają podczas drukowania.

drukarka atramentowa

·        Drukarka atramentowa – śmiało można określić ją mianem urządzenia tradycyjnego, które na rynku funkcjonuje od kilkudziesięciu lat. Głównymi elementami budowy sprzętu jest głowica drukująca oraz specjalny system dozowania tuszu. Drukowanie odbywa się poprzez nakładanie na papier niewielkich kropel atramentu, które następnie są równomiernie rozprowadzane po kartce. Na rynku znajdziemy zarówno drukarki monochromatyczne (czarno-białe), jak i kolorowe.

·        Drukarka laserowa – podobnie jak w przypadku modeli atramentowych, zakupić możemy modele drukujące w kolorze lub w czerni. Do czynienia mamy jednak z bardziej skomplikowaną budową tych sprzętów. Główną funkcję pełni tu laser, który utrwala na papierze cząstki tonera, nie zaś tuszu, jak w drukarce atramentowej.

Jak widać, choć oba urządzenia służą do tego samego, cały proces realizowany jest w inny sposób i przy wykorzystaniu odmiennych systemów. To właśnie ich specyfika ma wpływ na uzyskiwane parametry oraz ogólny komfort obsługi

Którą drukakę wybrać?

drukarka do domu

Zdecydowanie największym atutem drukarek atramentowych są ich stosunkowo niskie ceny. Modele podstawowe zakupimy bowiem już za około 200 złotych, niewiele droższe są urządzenia drukujące w kolorze. Z tego też względu, sprzęty te są bardzo często wybierane do użytku domowego, zwłaszcza w przypadku drukowania głównie dokumentów. Po stronie ich wad zapisać musimy natomiast dość długi czas działania. Nowe drukarki atramentowe przeważnie drukują z prędkością od kilkunastu do około 20 stron na minutę w czerni. Dla koloru parametry te są zazwyczaj o połowę gorsze.

Drukarki laserowe pod tym względem wypadają znacznie lepiej (prędkość na poziomie 30-40 stron na minutę jest spotykana bardzo często), dlatego polecane są do biur, w których drukuje się często i w dużych ilościach. Przemawia za nimi również spora trwałość wydruku oraz niższe koszty eksploatacyjne. Tonery przeważnie pozwalają wydrukować więcej stron niż standardowe tusze.

Jak natomiast wygląda sprawa z funkcjami dodatkowymi? Zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe występują na rynku w wersjach obsługujących łączność zdalną (częściej Wi-Fi, rzadziej Bluetooth), a także druk dwustronny. Do tego dochodzi bogaty wybór pod względem rozdzielczości wydruku oraz obsługiwanych formatów papieru – nie tylko A4, ale również A3 czy chociażby A3+.

Podsumowanie

najlepsza drukarka

Skoro poznaliśmy już charakterystykę i możliwości obu urządzeń, czy możemy odpowiedzieć na pytanie – drukarka laserowa czy atramentowa? Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, wiele zależy od potrzeb użytkownika końcowego.

·        Warto wybrać drukarkę atramentową, jeśli posłuży ona do średnio intensywnego użytku domowego i wykorzystywana będzie głównie do drukowania dokumentów. Niska cena samego sprzętu oraz przyzwoita jakość wydruku sprawiają, że to dobry zakup dla klientów indywidualnych.

·        Warto wybrać drukarkę laserową, jeśli zależy nam sporej prędkości wydruku. Polecana jest ona firmom małym i dużym, zwłaszcza w razie seryjnego drukowania dokumentów, wykresów czy grafik. Intensywna eksploatacja okaże się korzystna także ze względu na wysoką trwałość druku.

Niezależnie od tego, czy wybieramy drukarkę atramentową czy laserową, zawsze warto zwrócić uwagę na cenę kompatybilnych tuszów lub tonerów, a także na dostępność dobrej jakości zamienników. Nawet najlepszy sprzęt okaże się bowiem mało przydatny, gdy nie będziemy w stanie zakupić do niego odpowiednich materiałów eksploatacyjnych.

Comments are closed.