Najlepsza drukarka do domu

Wybór drukarki do użytku domowego nie zawsze jest prostym zadaniem. Wynikać może to z bardzo szerokiej oferty rynkowej lub po prostu z trudności w zdefiniowaniu, na czym nam najbardziej zależy. Najlepiej więc dokładnie przeanalizować dostępne sprzęty oraz ich najważniejsze parametry techniczne.

Atramentowa czy laserowa drukarka do domu?

Pierwszą kwestią, jaką warto rozważyć przed zakupem, jest oczywiście typ kupowanego przez nas sprzętu. W sklepach spotkamy się z głównym podziałem urządzeń na modele atramentowe i laserowe.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z drukarkami wykorzystującymi tusz, który po kartce jest rozprowadzany za pomocą specjalnego systemu dozowania oraz głowicy drukującej. Jest to dobry sprzęt do użytku okazjonalnego, związanego z drukowaniem kilku-kilkunastu stron za jednym razem. Wynika to z dość niskiej prędkości działania sprzętu. Jeśli zależy Wam nam szybkim i częstym wydruku, powinniście celować w drukarki laserowe (korzystają one z toneru i lasera), które są znacznie szybsze, ale też nieco droższe.

tanie rozwiązania dla domu

Oczywiście to, jaka drukarka do domu okaże się najlepsza, jest zależne również od konkretnych parametrów technicznych, na które także musimy zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

·        Tryb drukowania – zakupić możemy zarówno drukarki monochromatyczne, jak i kolorowe.

·        Prędkość druku – parametr kluczowy dla osób drukujących często i dużo. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają modele laserowe (parametr jest podawany osobno dla czerni i koloru).

·        Maksymalny format nośnika – w urządzeniach kierowanych do użytkownika domowego najczęściej jest to A4, ale znaleźć można również modele obsługujące formaty A3 i A3+.

·        Interfejs – poza klasyczny portem USB może być to także wejście RJ-45 oraz gniazda kart pamięci. Wiele nowych drukarek pracuje również zdalnie (głównie przez Wi-Fi).

·        Funkcje dodatkowe – najczęściej pojawia się druk dwustronny, możliwość drukowania zdjęć, a także tworzenie nadruków na płyty CD/DVD.

Drukarka ze skanerem do domu – urządzenia wielofunkcyjne

Obok tradycyjnych drukarek na rynku funkcjonują tak zwane „kombajny”, czyli urządzenia realizujące procesy wydruku, kserowania, skanowania, a czasem faksowania. Choć są one polecane przede wszystkim do biur, w domach również mogą okazać się niezwykle przydatne. Zwłaszcza dla uczniów i studentów.

Co ważne, w tej kategorii także panuje podział na urządzenia atramentowe i laserowe. Uwagę warto zwrócić również na rozdzielczość optyczną skanera (im wyższa, tym lepiej), a także na parametry, o których była mowa w przypadku drukarek. Niezwykle pomocne okazać się mogą także rozmaite recenzje sprzętowe i opinie innych użytkowników, którzy często wskazują na ewentualne mankamenty sprzętu.

tanie materiały eksploatacyjne

Mała drukarka do domu – co wybrać?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka drukarka do domu, wiele osób skupia się nie tyle na konkretnych parametrach technicznych, co na wymiarach urządzeń. Nie każdy z nas dysponuje bowiem dużą ilością miejsca na biurku lub przy nim, by możliwe stało się postawienie tam dużego sprzętu. Na szczęście producenci często decydują się na przygotowanie urządzeń kompaktowych.

Małych drukarek warto szukać przede wszystkim w kategorii modeli atramentowych, gdyż ich systemy drukujące są mniej rozbudowane, choć oczywiście wśród sprzętów laserowych także znajdziemy sprzęty „mini’.

Tania drukarka do domu – czy to możliwe?

Na koniec została nam jeszcze sprawa ceny. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z dwoma oddzielnymi kwestiami – pierwsza dotyczy kosztu samego urządzenia, a druga kosztów eksploatacyjnych.

Jeśli chodzi o ceny drukarek, bez trudu znajdziemy sprzęty za 200-300 złotych. Przeważnie tańsze są modele atramentowe, choć do najtańszych drukarek laserowych przyjdzie nam dopłacić zazwyczaj około 50 złotych. Poza wyborem konkretnego modelu urządzenia, należy sprawdzić również dostępność pasujących do niego tuszy lub tonerów, a także ich cenę. Poza akcesoriami oryginalnymi, znajdziemy również zamienniki – muszą być jednak dobrej jakości, inaczej okażą się mało przydatne.

Kupując drukarkę do domu, warto rozważyć co najmniej kilka parametrów. Ich dokładna analiza pozwoli nam jednak dokonać właściwego wyboru.

Comments are closed.